Mesiac rakoviny prsníka – viete, aké má príznaky a ako sa dá liečiť?

Ružový október sa považuje na celom svete za mesiac rakoviny prsníka. Na Slovensku patrí medzi najčastejší typ rakoviny, ktorý ženy postihuje. Je dôležité vedieť, ako ju môžete včas odhaliť a aké sú postupy prípadnej liečby. Všetko z toho sa dozviete v nasledujúcom článku!

Mesiac rakoviny prsníka - viete, aké má príznaky a ako sa dá liečiť?
(zdroj: unsplash.com)

Všímajte si akékoľvek zmeny na prsiach

Rakovina prsníka je nádorové ochorenie, ktoré postihuje tkanivo prsných žliaz. Ročne sa na celom svete objaví cez milión prípadov. Napriek tejto desivej štatistike je iba 1 percento z tohto počtu neliečiteľné. Dobrou správou je, že pri včasnej diagnostike má väčšina prípadov šťastný koniec. Čo tou včasnou diagnostikou je? Predovšetkým pozorovanie signálov, ktoré naše telo vydáva. Medzi najskoršie prejavy rakoviny prsníka patria rôzne zmeny na prsníkoch. Či už je to často spomínaná hrčka v prsníku alebo podpazuší, alebo sčervenanie a opuch prsníka alebo výtok z bradavky. Nebezpečné môže byť aj vtiahnutie bradavky, zmeny vo farbe pokožky aj zmeny tvaru a vzhľadu pŕs. V neskorších štádiách sa pridáva aj nevysvetliteľná bolesť v hornej časti chrbtice a oblasti ramien alebo krku.

Patríte do rizikovej skupiny?

Čo reálne rakovinu prsníka spôsobuje nie je preukázané. Existujú však rizikové skupiny žien, ktoré majú väčší predpoklad, že rakovinu prsníka môžu dostať. Nie je to však pravidlo, takže sa pokojne môže stať, že rakovinu dostanete, aj keď do žiadnej z nich nepatríte a naopak. Sú to najmä ženy, ktoré mali prvú menštruáciu veľmi skoro (okolo 11. roku života), s neskorým nástupom menopauzy alebo po menopauze, nerodiace a nekojace ženy, ženy po päťdesiatke a ženy, u ktorých sa už toto ochorenie vyskytlo v rodine. V neposlednom rade k rakovine prsníka prispieva aj nezdravý zdravotný štýl. Do veľkej miery je rizikom napríklad aj nadváha po päťdesiatom roku života.

Druhy liečby

Neobvyklé tvary v prsníku alebo na prsníku vám pomôžu odhaliť zobrazovacie metódy ako USG, mamografia, počítačová tomografia alebo MRI. Na základe nálezu vám potom môže byť naordinovaná liečba. V prípade prvotného štádia sa využíva napríklad chirurgická liečba, kedy sa odstraňuje len nádor. V pokročilom štádiu musí byť niekedy odstránený celý prsník. Inými spôsobmi liečby sú chemoterapia, čo je v podstate ničenie rakovinových buniek pomocou cytostatík, ožarovanie ionizujúcimi lúčmi, biologická liečba a hormonálna terapia, ktorá sa nasadzuje po liečbe karcinómu operáciou. Dôležitá je preto prevencia, pri ktorej by ste mali myslieť nielen na pravidelné samovyšetrovanie prsníkov (návod nájdete napríklad aj na internete), ale aj kvalitné rastlinné oleje a karotenoidy vo svojom jedálničku, zdravý a dostatočný spánok, pohyb a obmedzovanie stresu.